KIRIKKALE KESKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Keskin’de Okuma – Yazma Seferberliği Başlamıştır

Keskin’de Okuma – Yazma Seferberliği Başlamıştır

          Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Hanımefendi Emine ERDOĞAN himayesinde yürütülen “Okuma – Yazma Seferberliği”ne ilçemizde, Kaymakamımız Muammer KÖKEN’in başkanlığında öğretmenevinde düzenlenen kahvaltılı toplantı ile başlatıldı.

          Öğretmenevinde gerçekleştirilen “Okuma – Yazma Seferberliği” toplantısına Keskin Kaymakamı Muammer KÖKEN, Keskin Belediye Başkanı Dede YILDIRIM, İl Genel Meclisi Üyesi Şerafettin ATALAY, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan KÖKREK, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hüseyin KILIÇDAĞI ve Nafiz Arafat TANIT, İlçe Müftüsü Fazlı MUTLU, Okul  ve Kurum Müdürleri,  Muhtarlar katıldı.

          İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK tarafından yapılan açılış konuşmasında; “Okuma – Yazma Seferberliği”nin ilk olarak 2003 yılında “Haydi Kızlar Okula” kampanyası ile başladığını söyledi. İkinci olarak 2008 yılında “Ana Kız Okuldayız” kampanyası ile iş daha önemli bir hal aldı. Okul çağında olup, okula gitmeyen kızların anneleri ile beraber okula gitmesi hedeflendi. O aşamada Türkiye genelinde çok ciddi bir ilerleme alınarak okuryazarlık oranımız yükseldi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Hanımefendi Emine ERDOĞAN himayesinde ülke sathında okuryazarlık oranlarını daha ileriye götürmeyi sağlamak için yeni bir seferberlik başlatıldı. Bütün yaş gruplarında okuma-yazma bilmeyen kimsenin kalmamasının hedeflendiğine işaret ederek okuma-yazma bilmeyen kimsenin kalmaması için Halk Eğitim Merkezi ile de bu konuda koordineli olarak çalışacaklarını belirterek, yeteri kadar öğretmen görevlendirilip, işin sıkı takipçisi olacaklarını vurguladı.

          Bu toplantıda ise seferberliğin planlanması ile ilgili fikir alışverişinde bulunacağız. Bu konuda muhtarlarımıza ve okul müdürlerimize büyük görev düşüyor. Mahalle ve köylerde okuma-yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tespit edilmesi ve tespit edilen vatandaşlarımızın ilçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne, okul müdürlüklerine vb. yerlere başvurmaları konusunda kendilerine bilgilendirme yapılmasının gerekliliği üzerinde durdu.

          İlçe Kaymakamımız Muammer KÖKEN ise yaptığı konuşmada; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşi Hanımefendi Emine ERDOĞAN  tarafından yurt genelinde başlatılan okuma-yazma seferberliği, bu işin ciddiyetinin ve öneminin boyutunu göstermektedir.

          2018 yılında hala ülkemizde okuma yazma bilmeyenlerin olması kabul edilemeyecek bir durumdur. Bir ülkenin gelişmişliği ve büyüklüğü eğitim kalitesi ve okuma yazma oranıyla ölçülür. Bizler bu anlamda Keskin’de okuma-yazma seferberliği başlatıyoruz.

          Okuma yazma seferberliğinin, okur-yazar oranının ülke çapında daha ileriye götürülmesi adına başlatıldığını ve bu tür çalışmalar sayesinde ülkemiz ciddi mesafeler kat edeceğini belirtti.

          Özellikle Keskin’de okuma yazma bilmeyen kalmaması adına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce çalışmalar başlatıldığını, amacımızın bu seferberlik hamlesi ile okur-yazarlık oranında yüzde yüzlere ulaşmaktır. Bu güzel ilçemizde okuma yazma bilmeyen kimsenin kalmaması adına hedef kitlenin belirlenmesi noktasında ise köy ve mahalle muhtarlarımıza, kurum amirlerimize, okul müdürlerimize, kısacası hepimize çok büyük görevler düşüyor. Bu konuda, ilçemizde üzerimize düşen ne varsa hepsini eksiksiz yerine getirmeliyiz. Okuma yazma öğrenmenin  yaşı yok, insanlar kaç yaşında olursa olsunlar okuma yazma öğrenebilirler. İnsanlar ölene kadar eğitilebilir. Okullar 09 Haziran 2018 tarihinde kapanıyor. Bizler de bu tarihe kadar kurslarımızı açmış, okuma yazma öğretmiş ve belgelerimizi de büyük bir törenle vermiş olacağız.

          Bu vesileyle şimdiden çalışma yapacak tüm muhtarlarımıza, kurum amirlerimize ve okul müdürlerimize teşekkür ediyorum. Okuma Yazma Seferberliği ilçemiz, ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Katılımlarınız ve ilginiz için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

          Keskin Belediye Başkanı Dede YILDIRIM ise, okuma yazma seferberliği için kendilerinin de sahada olacaklarını belirterek, başarı oranının yüksek olması için öncelikli olarak kendi çevrelerinin katılımının sağlanmasının önemine dikkat çekti. Açılacak okuma yazma kurslarının şimdiden ilçeye hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.

          Toplantı sonunda, bu seferberliğe dahil olup okuma yazma öğrenmek isteyen vatandaşların muhtarlıklara, okul müdürlüklerine, Halk Eğitim Merkezine ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurabilecekleri hatırlatılarak toplantı bitirildi.

 

27-02-201826-02-201827-02-201827-02-201826-02-201827-02-201826-02-201827-02-201827-02-201826-02-201827-02-201827-02-201827-02-201827-02-201826-02-201826-02-201826-02-201826-02-2018

 

 

 

BOZKURT MAH. CİN ALİ YOLU CAD. NO 1 İÇ KAPI NO 1 KESKİN / KIRIKKALE - 0.318.515.30.69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.