KIRIKKALE KESKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde Cumhuriyet’in 95. Yıldönümü Büyük Coşku İle Kutlandı

İlçemizde Cumhuriyet’in 95. Yıldönümü Büyük Coşku İle Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 95. Yıldönümü dolayısıyla dün Çelenk Sunma Töreni ile başlayan Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı, bugün İlçe Kaymakamımız Muammer KÖKEN’in Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabul etmesi ile başladı. 

Tebrigattan sonra geçen sene 29 Ekim’e ithafen 29 davul ve 29 zurna ile gerçekleştirdiğimiz ve bu sene yine 29 Ekim’e ithafen 29 davul ve 29 zurnaya ilaveten Keskin Halayı Ekibinin 13 üyesinin de eklenmesiyle Kırıkkale’mizin plakası olan 71 sayısına ulaşarak geleneksel hale getirdiğimiz “Cumhuriyet Yürüyüşü” ile devam etti. Cumhuriyet Yürüyüşüne İlçe Kaymakamımız Muammer KÖKEN, Keskin Belediye Başkanımız Dede YILDIRIM, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK, Ak Parti İlçe Başkanı Halim BULUT, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürümüz Nafiz Arafat TANIT, kurum daire müdürleri ve personelleri, müdürlüğümüze bağlı kurum ve okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve halkımız katılmışlardır. Cumhuriyet Yürüyüşü 29 davul ve 29 zurnanın çaldığı “Mehter Marşı” ve “İzmir Marşı” eşliğinden Keskin Hükümet Konağı önünde başlanarak müdürlüğümüze bağlı Çamurlu Eller KOP İle Düşler Kuruyor Atölyesinin bulunduğu kavşaktan dönülerek Cumhuriyet Meydanına kadar sürdü.

Cumhuriyet Meydanına gelindikten sonra protokol üyelerinin, müdürlüğümüze bağlı okullarımızın ve halkımızın yerlerini almasıyla İlçe Kaymakamımız Muammer KÖKEN, Belediye Başkanımız Dede YILDIRIM ile birlikte protokol üyelerinin, öğrenci gruplarının ve halkımızın bayramını kutlamışlardır.

Saygı duruşu ve akabinde İstiklâl Marşı’mızın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı okundu.

Daha sonra günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan İlçe Kaymakamımız Muammer KÖKEN şunları ifade etti:

“ Bugün burada milletimizin yeniden doğuş destanının eseri Cumhuriyetimizin 95. yıldönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Bu topraklarda tarihte eşine az rastlanır biz azim ve kararlılıkla bir milli mücadele başarısı gerçekleştirilmiştir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde yürütülen istiklâl mücadelesinin emsalsiz bir zaferle sonuçlanmasının ardından milletin söz sahibi olduğu, “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir.” ilkesinin hayat bulduğu, demokrasinin ve insan haklarının geliştiği, kişi ve özgürlüklerinin güvencede olduğu güçlü bir irade ortaya konmuştur. Yoksulluk ve çaresizlik içindeki bir millet, evlatlarını cephelerde şehit vererek 29 Ekim 1923’te Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine ulaştıracak adımların en önemli aşamasını oluşturacak Cumhuriyet rejimiyle tanışmıştır.

Cumhuriyet, bağımsızlığımız ve geleceğimiz için milletçe hep birlikte verilen destansı mücadelenin büyük zaferle taçlandırılmasının adıdır. Bin yıldır birçok medeniyete kucak açmış Anadolu toprakları, yaklaşık bin yıl önce 26 Ağustos 1071 tarihinde Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan komutasındaki Türk Ordusunun kazandığı Malazgirt Zaferi’nden sonra Türk yurdu haline gelmiştir. 

Her bir karışı aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin kanları ile sulanmış bu kutsal vatan toprakları bizim canımızdan azizdir, kıymetlidir. Bugüne kadar ne FETÖ’ye, ne PKK’ya, ne DEAŞ’a ne de diğer terör örgütlerinin saldırılarına bu millet boyun eğmedi, bundan sonra da eğmeyecektir. Milletimiz; içerden veya dışarıdan illegal hiçbir yapının tahakkümünü kabul etmeyeceğini son örnek olarak 15 Temmuz ve sonrasında da yine destansı bir şekilde göstermiştir. Bu destansı mücadele ile milletimiz kendisine emanet edilen milli iradeyi hangi fedakârlıkla muhafaza edeceğini tün dünyaya ilân etmiştir. 

İçinde bulunduğumuz 21. yüzyıl, İstiklâl Marşı’mızdaki ifadesiyle tek dişi kalmış canavarın, sömürgeciliğe dayanarak yükselmiş bir medeniyetin; bilgeliğe, merhamete ve vicdanlara dayanarak yükselmiş kadim bir medeniyet karşısında erimeye başladığı bir yüzyıldır.

Artık dünyada tek ülkenin liderliği bir hayaldir. Tek bir ülkenin seçenek olduğu günler geride kalmıştır. Zaman zaman yaşadığımız geçici sıkıntılar kimsenin moralini bozmasın, kimseyi umutsuzluğa sürüklemesin. Türkiye’nin güçlenmesi birilerini korkutup panikletmektedir; milletin iradesi, birliği, kalkınma azmi, gelecek hedefleri birilerini korkutup panikletmektedir. Bizim evlâtlarımızın insansız hava aracı yapması, kendi silahını ve helikopterini yapması, yaptığı silahı ve helikopteri ihraç etmesi, sipariş alması, bu araçlarla terörle mücadele etmemiz, terör örgütlerinin tepelerine binmemiz birilerini korkutup panikletmektedir. 

Afrin’e giremezsin diyenlere karşı Mehmetçiğimizin, jandarma ve polis özel harekatlarımızın Afrin’in merkezine kadar girerek göbeğinde olmaları onların ezberlerini bozmuştur. Bir liderin etrafında, ay yıldızlı bayrağın altında kenetlenmemiz, dik durmamız birilerini korkutup panikletmektedir. 

Millet olarak bir olarak yurdumuzu düşman işgalinden kurtardıysak bugünde geçmişten aldığımız güçle istiklâlimizi muhafaza etmek ve istikbalimizi temin etmek için azim ve kararlıkla çalışmalıyız. Bu yüzden bizlerde devletimizin 2023 hedeflerine ve sonrasında da 2053 ve 2071 vizyonuna uygun bir şekilde çalışmaya, üretmeye devam etmeliyiz.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te, hayata geçirilecek ve milletimizin hizmetine sunulacak yeni yatırımlarla ekonomik ve sosyal kalkınma hamlemizi artırarak sürdüreceğiz.

Değerli Mesai Arkadaşlarım!

Öncelikle amacımızın “Halka hizmet, Hakk’a hizmet” düsturu ile hareket etmek olduğunun bilinci ile Halk-Devlet birlikteliğini pekiştiren davranışlar sergileyerek, aziz milletimizin refah ve mutluluğu için çalışınız…

Değerli Öğretmenler!

Bilginin en önemli kazanım olduğu günümüzde; bilgiyi kullanarak, bilimin aydınlatıcı ışığı altında “erdemli, dürüst ve ahlâklı insan yetiştirmek” hedefi ile gelecek nesilleri şekillendiriniz.

Sevgili Öğrenciler!

Sizler ülkemizin ve milletimizin umudu ve geleceğisiniz, Cumhuriyetimizin değerleri sizlerin eliyle yaşatılacak ve yükseltilecektir. Cumhuriyetimiz ilk önce sizlere emanettir. Cumhuriyetimizi korumak, ay yıldızlı bayrağımızı en yükseklerde dalgalandırmak için çok çalışmalısınız.

Özellikle Türk Gençliğinin en önemli görevi Cumhuriyeti korumak ve kollamak olacaktır. Gençlerimiz kültürlü, aydın, çalışkan, üretken ve ileri görüşlü olmak zorundadır. Ülkemizin modern ve medeni dünyadaki yerini bugün olduğu seviyeden daha üst seviyelere çıkarmak için  her birinize görev ve sorumluluklar düşmektedir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Cumhuriyeti siz gençlere emanet etti. Bu emanetin bilincinde olduğunuza inanıyorum. Hizmette önemli olan işi yapmak değil, işi zamanında yapmak olduğunu asla unutmayınız.

Değerli Keskinli Hemşerilerim!

Bugün ülkemiz zor bir dönemden geçmektedir. Son günlerde askerlerimizi ve polisimizi şehit verdiğimiz terör saldırıları Cumhuriyetimizin 95. yıldönümünü buruk kutlamamıza neden olmuştur. Şunu unutmayınız ki, vatanımıza ve milletimize karşı gerçekleştirilen saldırılarda hedef Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının millî birlik ve beraberliğidir. Bu topraklarda bin yıldır devam edegelen kardeşliğimizi ve bütünlüğümüzü bozmak en büyük hedeftir.

Cumhuriyeti hep birlikte kurduk. Cumhuriyet hepimizin ortak değeridir, hepimizi birlik ve beraberlik içinde refah ve mutluluğa taşıyacak ortak paydamızdır. Milletimizi millet yapan, diğer milletlerden ayıran özellik, devletine, milletine, bayrağına olan vazgeçilmez tutkusudur. Milletimiz her zaman değerlerini, her türlü tehdit ve tehlikeye karşı korumuş, onları kutsal saymış, gelecek nesillere aynı şekilde bırakmayı bir ödev saymış, kanını, canını, malını hiç düşünmeden bu hedef uğruna feda etmiştir.

Aynı ruhla, ülkemizin dirliği, beraberliği, birlikteliği için azimle çalışacağız. Millî menfaat ve değerlerimizin müşterek olduğunu asla unutmayacağız.

Dün bilinmeden bugün yorumlanamaz, geleceğin yolu çizilemez. Gençliğimiz ecdadını, atasını tanıdıkça güçlü geleceği inşa edebilme iradesini sergileyecektir. Cumhuriyet ruhunu, bu güç birliğini diri tutmalıyız, istiklâl ruhunu kaybetmemeliyiz, kaybettirilmesine de müsaade etmemeliyiz. Devletimizin hedefleri, müreffeh Türkiye ideali, ancak ve sadece bu ruhla gerçekleştirilebilir.

Ayrıca şunu da unutmayalım: Geçmişin tahlili, geleceğin müjdesini verir. Çünkü tarih ders çıkarmak için vardır.

Tarihinden ders almayan milletlerden tarih intikam alır. Şu bilinmelidir ki, biz son yüzyılda dünya haritasında yer almış gelip geçici devletlerden değiliz. Biz nesebi sahih, ataları, mazisi, dini belli bir milletiz. Kurduğumuz devletler tarih sahnesinden çekilmeden yenileri doğmuştur. Ebediyen devlet olma bilincinde olan milletimiz, Cumhuriyet ile de bugün bizlere bu bayramı yaşatmaktadır.

Konuşmamın sonunda bu duygularla, başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimiz ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun” dedi.  

Programın devamında müdürlüğümüze bağlı Maden MTAL ve Keskin İmam Hatip Ortaokulu / Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından günün anlam ve önemine belirten şiirler okunmuştur, Vakıfbank Gaffar Okkan Ortaokulu öğrencileri tarafından müzikli gösteri yapılmıştır ve Keskin Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından da orotoryo sunulmuştur. 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamınca müdürlüğümüz tarafından “Cumhuriyet ve Atatürk” konulu ilkokullar arası resim, ortaokullar arası şiir ve liseler arası kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize hediyeleri ile yine müdürlüğümüz tarafından Beden Eğitimi Öğretmenlerimizin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen liseler arası 1500 metre erkekler ve 800 metre kızlar “Cumhuriyet Koşu” yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize madalyaları, Gençlik Hizmetleri ve İlçe Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurumlar arası “Dart Yarışmasında” dereceye girenlerin kupaları İlçe Kaymakamımız Muammer KÖKEN, Belediye Başkanımız Dede YILDIRIM, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK ve protokol üyeleri tarafından verildi.

Program İlçe Kaymakamımız Muammer KÖKEN, Belediye Başkanımız Dede YILDIRIM protokol üyeleri birlikte Tören Geçişini selamlamaları ile sona erdi.

Programdan sonra İlçe Kaymakamımız Muammer KÖKEN tarafından Keskin Öğretmenevinde programa katılan protokal üyelerine ve değerli basın mensuplarına yorgunluk çayı ikram edilmiştir. 

 

31-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-201831-10-2018

 

 

 

 

 

 

 

BOZKURT MAH. CİN ALİ YOLU CAD. NO 1 İÇ KAPI NO 1 KESKİN / KIRIKKALE - 0.318.515.30.69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.