KIRIKKALE KESKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” Programı Düzenlendi

İlçemizde “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” Programı Düzenlendi

Müdürlüğümüze bağlı Vakıfbank Gaffar Okkan Ortaokulu tarafından hazırlanan “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” programı Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleştirildi. Programa İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü Serdar AVCI, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz EROL İTİŞGEN ve Nafiz Arafat TANIT, müdürlüğümüze bağlı okul ve kurum idarecilerimiz, Cumhuriyet Ortaokulu ve Vakıfbank Gaffar Okkan Ortaokulu idareci, öğretmen ve öğrencileri katıldılar.

Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlene programda 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunup İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından 15 Temmuz şehitlerimiz ve tüm şehitlerimiz için Keskin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi tarafından Kur’an-ı Kerim okunup dua edildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Vakıfbank Gaffar Ortaokulu Müdürü Şaban KUTLUCA tarafından yapıldı. Konuşmasında Okul Müdürü Şaban KUTLUCA şunları söyledi:

“Bu vatanın kazanılması için Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da binlerce şehit verdik. Vatanımızı düşman işgalinden kurtardık. Yeni bir devlet kurduk. Halkın olan, Cumhuriyetle yönetilen, herkesin eşit olduğu, herkesim devlet hizmetlerinden eşit faydalandığı bir devlet kurduk.” dedi.

Vatan sevgisinin imanın bir parçası olduğunu söyleyen Okul Müdürü Şaban Kutluca konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Vatanımız, bayrağımız ve ezanımız kutsaldı. Bunları kanımız, canımız pahasına da olsa korumalıydık. Bunu Çanakkale’de, Sakarya’da, Kıbrıs Barış Harekatı’nda göstermiştik ve gerektiğinde yeniden gösterirdik. Çünkü vatan sevgisi imanımızın bir parçasıydı, biz ölürsek şehit, kalırsak gazi olurduk. Ama asla ölmezdik. Çünkü şehitler ölmezdi. Hepimizin bildiği gibi 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Türk Milleti’nin millî iradesine karşı bir darbe girişimi düzenlendi. Bu hain darbe teşebbüsü Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini dış güçlerin eline teslim etmeyi, Türkiye Cumhuriyeti’ni sömürgeci batılı devletlerin işgaline zemin hazırlayacak bir kaos ortamına sürüklemeyi amaçlıyordu. Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milletimiz tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. 

Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yâr etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. 15 Temmuz, milletimizin; kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu ülkeye ve bu millete ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır. Bu meydan okumayı sadece şu veya bu kesim değil, milletimizin tamamı yapmıştır. 15 Temmuz gecesi Türkiye tüm farlılıklarını, tüm renklerini, tüm meşreplerini geride bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında birleşmiştir. Türkiye’yi bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla, bu vatan hainleri vasıtasıyla devleti teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz akşamı harekete geçenler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. 

Bayrağımıza, ezanımıza, devlet kurumlarımıza, devlet büyüklerimize, hak ve özgürlüklerimize kasteden bu alçak girişim, milletimizin kahramanca savunması ile püskürtüldü. Milletimiz hem devletini, hem de demokrasisini korumayı bir görev bildi. Canı pahasına darbecilerin silahlarına engel olarak devletini, iradesini ve demokrasisini kurtardı. 

Hepimiz şunu iyi bilmeliyiz: bu vatan hepimiz bu vatan hepimiz bu vatan hepimiz bu vatan hepimizin; vatanımızı seviyorsak, milletimizi seviyorsak işimizi iyi yapacağız. Öğrenci isek öğrenciliğimizi, öğretmen isek öğretmenliğimizi, memur isek memurluğumuzu, esnaf isek esnaflığımızı, çiftçi isek çiftçiliğimizi iyi yapacağız. 

Vatanımıza, devletimize, demokrasimize her şart ve durumda sahip çıkacağız. Sözlerime son verirken bir kez daha 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Program öğrencilerin şiirlerini okuması, orotoryo vb. etkinliklerin tamamlanması ile bitmiştir.

 

05-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-201805-10-2018

Bozkurt Mahallesi Cinali Yolu Cad. No1 Keskin/KIRIKKALE - 0.318.515.30.69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.