KIRIKKALE KESKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Münasebetiyle Kutlama Mesajı Yayınladı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Münasebetiyle Kutlama Mesajı Yayınladı

1981 yılından itibaren her 24 Kasım’da Öğretmenler Gününün kutlandığını hatırlatan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 24 Kasım 1928 tarihinde, Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurdukları günün anısına, 1981 yılından itibaren her yıl 24 Kasım’da kutlanmakta olan Öğretmenler Gününün bu yıl 37. yılını hep birlikte hep birlikte kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz.

Bir milletin millî, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerin üstün çalışmalarına bağlıdır. Millî birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerdir. Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenlik; insanlık tarihinin değeri maddiyatla ölçülmeyen ölümsüz mesleğidir. İnsanların ihtiyaç duyduğu bilgiyi, bilgi kaynaklarını, bilgiye ulaşma yollarını ve en önemlisi bilgiyi kullanmayı öğretendir öğretmen.

Öğretmenlik emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, öğreten ve öğrenen arasında güven ve sevgi ilişkisine dayanan en onurlu mesleklerden biridir. Hiçbir maddi güçle ölçülemeyecek kadar onurlu ve saygın bir görevi sevgiyle ve fedakârlıkla sürdüren öğretmenlerimiz dün olduğu gibi bugün de her türlü değişimin, gelişimin ve yenileşmenin ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin mimarı durumundadır. Büyük bir özveri ile çalışan öğretmenlerimiz, çocuklarımızı yetiştiren, verdikleri eğitimle topluma şekil veren yüce bir görevin fedakâr temsilcileridir. Geçmişte olduğu gibi bugünde öğretmenlerimiz yurdun en ücra köşelerinde fedakârca çalışmakta, bulunduğu yerdeki insanlara yeni ufuklar açmak için çaba harcamaktadır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, “Öğretmenler! Cumhuriyet fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.” sözüyle öğretmenlerin önemini ifade ederek, öğretmenlerden beklentilerini dile getirmişlerdir. Ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasında, daha iyiye ve daha ileriye giden bir Türkiye için en büyük çabayı kuşkusuz öğretmenlerimiz göstermektedirler. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı geleceğe hazırlayan öğretmenlerimiz dün ve bugün olduğu gibi, yarında geleceğin mimarı olmaya devam edecektir.

Değerli Meslektaşlarım!

Sorumluluğu büyük etkisi de bir o kadar yüksek ve başka hiçbir meslekle kıyaslanamayacak kadar kutsal bir mesleğe sahipsiniz. Ülkemizi çağın ilerisine taşımak ve geleceğimizi emanet edeceğimiz nesillerimizi fikri hür, vicdanı hür irfanı hür nesiller olarak yetiştirmek için bu yolda hep birlikte omuz omuza yürümekteyiz. Bir ülkenin kalkınması, dünya üzerinde kendi imzasını atması çağdaş ve üretmeyi ön planda tutan bir eğitim sistemiyle gerçekleşecektir. Bu konuda gerekli önlemleri alarak yenilikleri gerçekleştiren Bakanlığımızın en önemli temsileri sizlersiniz. Sizler gücü nesillere nüfuz eden, meşalesi her karanlığın üstesinden gelen ümitsiniz. Karanlıkları aydınlatmak, kuruyan toprakları yeşertmek, kötü emelleri bertaraf etmek için Necmettin YILMAZ, Aybüke YALÇIN gibi genç fidanları emanet ettik toprağa, sizler, vatan ve bayrak için destan yazan, tarihe inancı ve bilgisiyle yön veren nice sultanların, kahramanların mimarısınız. Öğrettiği bir harfe köle olunacak, ilmiyle Fatihlere, Mustafa Kemallere yol açan bilginlersiniz. Ve inanıyorum ki, inanç, azim ve çalışkanlığınızla çağlara güzel nesiller yetiştirmeye devam edeceksiniz. Sizler, çocuklarımız için şefkatinizle anne, gücünüzle babasınız.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Miletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” sözüyle ifade ettiği gibi, toplumların yapısının oluşturulmasında, devletlerin temel taşlarının atılmasında en önemli rol öğretmenlerin olmuştur. İdealini ve heyecanını her daim taze tutan, kendini her zaman yenileyen, geliştiren siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde ülkemiz her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir dünya devleti haline gelecektir. Bu bilinçle yerine getirdiğiniz görevinizle Milli Eğitim Müdürlüğü olarak özveriyle yürüttüğünüz tüm çalışmalarınızı ve azminizi yürekten destekliyor, sizlerle gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ayrıca, bu vesileyle Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, geçen yıllarda terörist saldırılarda şehit olan ve ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

04-12-2018

Bozkurt Mahallesi Cinali Yolu Cad. No1 Keskin/KIRIKKALE - 0.318.515.30.69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.