KIRIKKALE KESKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK´in 2018 / 2019 Eğitim – Öğretim Yılı Açılış Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK´in 2018 / 2019 Eğitim – Öğretim Yılı Açılış Mesajı

         Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuştuğu yeni bir eğitim – öğretim yılına başlıyor olmanın sevinç ve heyecanını öğrencilerimizle, velilerimizle ve öğretmenlerimizle birlikte yaşıyoruz. Yepyeni umutlarla başladığımız 2018 / 2019 Eğitim – Öğretim Yılının sağlık, mutluluk ve başarılarla geçmesi en büyük temennimizdir. 

       Yeni eğitim – öğretim yılı bilgi üretebilen ve bilimsel gelişmeleri takip edebilen, araştırıp sorgulama yeteneğine sahip nesiller yetiştirmek, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarma hedefi doğrultusunda en önemli unsurun eğitim olduğundan hareketle, çocuklarımızın müfredatı öğrenmesinin yanı sıra, millî ve manevî değerlerini öğrenme ve içselleştirme anlamında da iyi bir fırsat olarak görülmelidir.

        Bir milletin gerçek varlığını ve zenginliğini eğitim oluşturmaktadır. Kuşkusuz eğitim; üzerinde titizlikle durulması ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık ve süreklilik isteyen bir süreçtir. Eğitimde alınan mesafe, gelişme ve ilerleme; uluslar arası rekabetin en önemli göstergesidir.

         Büyük bir hızla değişen ve gelişen toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için bizler de kendimizi, eğitim anlayışımızı, teknolojik altyapımızı ve kurumsal kültürümüzü sürekli yenilemek zorundayız. Bu sorumlulukların farkındayız ve okullarımızdaki eğitimle ilgili yenilikçi yaklaşımları; araştırma, uygulama ve üretme çabalarını istiyor ve destekliyoruz Nitekim Başöğretmen Atatürk’ün “Eğitimdir ki bir milleti ya hür, müstakil, şanlı, yüksek bir cemiyet halinde yaşatır ya da bir milleti esaret ve sefalete terk eder.” veciz ifadesi bizim yol haritamızı oluşturmaktadır.

      Son dönemde yapılan eğitim yatırımları, gerçekleştirilen projeler ve hizmetler, kurumlarımızla/okullarımızla oluşturduğumuz etkili iletişim sayesinde eğitim seviyesinde oluşan pozitif ivme bizleri son derece memnun etmektedir.

       Çocuklarımızın her birinin yüreğinde ayrı bir dünya, farklı bir zenginlik var. Eğitimin bir amacı da bu zenginliği gün yüzüne çıkarabilmektir. Okullarımızın ve öğretmenlerimizin asıl vazifesi, öğrencilerimizin bir yandan akademik olarak başarılı olmalarının yolunu açarken bir yandan da sanata, kültüre, spora ait yeteneklerini sergilemelerine fırsat tanımaktır.

         Öğrencilerimizin ders ve kurs arasına sıkışmadan sanat ve spor alanlardaki kabiliyetlerinin de geliştirilmesi, onların ilgi duyduğu alanların zenginliğinin yansıması bakımından önem arz etmektedir.

      Öğrencilerimizin sadece akademik hedeflere ulaşmaları için değil, aynı zamanda şahsiyetli ve topluma yararlı bireyler olarak yetişmeleri için de çalışıyoruz. Öğrencilerimiz teknolojiyi kullansınlar ama ona esir olmasınlar istiyoruz. Derslerinde iyi not alsınlar ama millî ve manevî değerlerimize bağlı, aynı zamanda evrensel değerlere saygılı olsunlar istiyoruz.

         Liseye, üniversiteye hazırlasınlar, geleceklerini düşünsünler ama geçmişlerinden de kopmasınlar istiyoruz.

      Kısacası asıl amacımız olan millî ve manevî değerlere sahip, vatanını, milletini seven, kaliteli, özgür düşünen, evresel değerleri kavramış başarılı nesilleri yetiştirmek için başta fedakâr öğretmenlerimiz olmak üzere bütün eğitim kadromuzla bu eğitim – öğretim yılında da hizmet verme gayreti içerisinde olacağız. 

         Sevgili Öğrenciler;

        Yaz tatilinin bitmesinden sonra okul hayatınız için yeni bir döneme başlıyorsunuz. Tatilde güzel ve eğlenceli vakit geçirerek dinlenmiş olduğunuzu umuyorum. Şimdi okula umutla ve heyecanla başlama zamanı.

       Sizler geleceğin anahtarısınız. Gelecek sizin düşüncelerinizle, fikirlerinizle, hayallerinizle şekillenecektir. Sizlerin vatan sevdalısı, dünyayı ve kendi kültürünü yakından tanıyan, ahlaklı bireyler olarak yetişmeniz için biz eğitimciler tüm gayretimizle çalışmaya devam ediyoruz. Yeni Türkiye yolunda okuyan, araştıran, sorgulayan bir nesil olmanız için, yarınlarımız için sizleri yetiştirmekteyiz.

          Kendinize hedefler belirlemeli ve bu hedefler için gayretli ve azimli olmalısınız. Ne kadar büyük hedefleriniz olursa, o oranda başarılar elde edeceğinizi biliniz.

        Ülkemizin geleceğine siz yön verecek bu ülkede sizler söz sahibi olacaksınız. Bu nedenle size sunulan imkânlardan en iyi şekilde yararlanmanız ve kendinizi geliştirmeniz sizi, ailenizi ve öğretmenlerinizi mutlu edecektir.

          Yeni eğitim-öğretim yılında sizlere sağlık, esenlik ve başarılar diliyorum.

          Kıymetli Velilerimiz;

          2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda her alanda güçlü bir nesil yetişmek gibi büyük hedeflere sahibiz. 

         Unutmayın ki bu yüksek idealler sizlerinde gayretiyle, okulla ve öğretmenlerle yapacağınız işbirliğiyle gerçekleşecektir. Üstün bir emekle ve büyük bir özveriyle yetiştirdiğiniz çocuklarınızı değerli öğretmenlerimize emanet ederken daha güzel yarınlara ulaşmaları için taşıdığınız umut hem eğitimcilerimiz hem de bizler için en kıymetli çalışma azmidir.

         Çocuklarımızın yetişmesinde önemli bir rolü olan değerli anne ve babalarında eğitim sürecine olumlu ve yönlendirici katkılar sunacağına inanıyorum. Okul, aile ve öğretmen arasındaki işbirliğinin evlatlarımızın başarılarını olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum.

         Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

       Değerli meslektaşlarım, çocuklarımız siz kıymetli öğretmenlerimize emanettir. Sizlere yürekten inanıyor ve güveniyorum. Teknoloji ne kadar gelişiyor olsa da, ders içerikleri elektronik ortamlara aktarılıp sınavlar uzaktan kontrollerle yapılıyor olsa da eğitimde özel ve genel amaçlarımıza sizsiz ulaşmanın mümkün olmadığı aşikârdır. Sizin fedakârlığınız, sevginiz, dokunuşunuz, tebessümünüz, yüreğinizdeki vatan ve bayrak sevgisi; eğitimimizin olmazsa olmazıdır.

       2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda her alanda güçlü bir nesil yetişmek gibi büyük hedeflere sahibiz. Bu hedefe ulaştıracak gücü, mesleğine hayatını adamış öğretmenlerimizden alıyoruz. Neslimizi bilgiyle donatarak ahlakî değerlerle onları kanatlandıracak olan öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizden istediğimiz aşkla icra edecekleri meslekleriyle çocuklarımızın ufkunu açarak hayallerine ulaşmaları yolunda onlara cesaret ve güven vermeleridir. Bıkmadan, bıktırmadan, ümitsizliğe düşmeden, sorumluluk bilinciyle görevlerini en iyi şekilde yapmanın gururunu yaşayınız. Bu kutlu yolda ümit ışığınızın hiç sönmemesini diliyorum. Büyük atılımlar yapabilmek için, büyük düşünen nesiller yetiştirmeli; çocuklarımızın özgüven sahibi olmasını sağlamalıyız. Bu süreçte elbette bazı zorluklar yaşanabilir. Çocuklarımıza imkan ve tarih bilinci vererek bu zorluklarla mücadele ediliriz. Çünkü tarihini bilen nesil, Anadolu’dan aldığı değerlerle, gücünü koruyarak bugününü daha kolay imar eder. Bu da öğretmenlerimizin, öğrencilere aşılayacağı, milli bir şuurla mümkün olacaktır.

      Bu kutsal görevi üstlenmenin bilinci içerisinde şartlar ne olursa olsun görevinizi layıkıyla yerine getireceğinize, fedakârca çalışacağınıza inancımız tamdır. Hiç şüphesiz yeni nesil, sizlerin elinden şekillenecek, Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ifade ettiği gibi “Yenil nesil, sizin eseriniz olacaktır.”

        Bu vesile ile öğretmenlerimize, çocuklarımızın yetiştirilmesindeki büyük fedakârlıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Vefat eden eğitimcilerimizi de saygı, rahmet ve minnetle anarken, hasta olan eğitimcilerimize de acil şifalar diliyorum.

        Değerli Okul Müdürü Arkadaşlarım;

       Başarılı okulların iki temel özelliği vardır. Bu özellikler çok çalışmak ve iş disiplini sağlamaktır. Başarılı okul yöneticilerinin ise temel özellikleri destekleyici olmak ve rol model olmaktır. 

      Okullarımızın bulunduğu sosyal ve mahalli yapının ortasına bir kültür merkezi olarak yerleştirme gayretinizi, öğretmenler ve öğrenciler için mutlu olacakları ve kendilerini güvende hissedecekleri bir okul iklimi inşa etme çabası içerisinde olduğunuzu bizler takdirle, velilerimiz ise şükranla izlemektedirler. Bu doğrultuda artarak devam eden çabanızı ve çocuklarımızı geleceğe en güzelde şekilde hazırlama gayret ve heyecanınızı takdir ediyorum. Daha çok paylaşmak, örnek olacak uygulamaları çoğaltmak, görüşmek, daha çok okumak, sürekli kendimizi yenileme ve geliştirme çabası içerisinde yürümek bizim vizyonumuz, geleceğe bakışımız olmuştur.

      Bu duygu ve düşüncelerle başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bulunan eğitim camiamızın aziz neferlerini, bütün şehit ve gazilerimizi saygı ve şükranla yâd ediyor, 2018 / 2019 Eğitim – Öğretim Yılının ve İlköğretim Haftası’nın tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini diliyor, saygılar sunuyorum.

05-10-201805-10-2018

Bozkurt Mahallesi Cinali Yolu Cad. No1 Keskin/KIRIKKALE - 0.318.515.30.69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.