KIRIKKALE KESKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama Mesajı

          Türk tarihi şanlı zaferler ve fetihlerle dolu bir kahramanlık tarihidir. Aziz milletimiz, tarih boyu büyük devletler kurmuş ve gittiği yerlerde iz bırakan medeniyetler oluşturmuşladır. Ancak; Türk tarihinde bu zaferler, fetihler ve büyük medeniyetlerin yanında büyük buhranlar ve sıkıntı dönemleri de vardır. Türk milleti, tarih boyunca böyle buhran dönemlerinde defalarca varlık mücadelesi vermek zorunda kalmıştır. 19 Mayıs 1919’da Türk Milleti’nin adeta yeniden doğduğu kutlu bir gündür. 19 Mayıs, soylu milletimizin gurur kaynağı olduğu kadar, dünyadaki tüm ezilmiş ve işgale uğramış milletlerin örnek aldığı asil bir direniş ve bağımsızlık hareketidir.

          19 Mayıs 1919, dönemin sömürgeci güçlerince dayatılan esaret altındaki bir geleceği reddederek, milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının cumhuriyetle taçlanacak bağımsızlık mücadelesini başlattığı gündür.

          Yurdumuzun dört bir yanının sömürgeci kuvvetler tarafından işgal edildiği ve vatanın işgalci güçler tarafından taksim edildiği bir dönemde Samsun’dan başlatılan bağımsızlık mücadelesi Türk tarihinde bir dönüm noktasıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde dünyaya örnek bir kurtuluş mücadelesi veren Türk Milleti, topyekûn savaşarak bu toprakları vatan yapmışladır. Kurtuluş Savaşı, esareti kabul etmeyen bir milletin gösterdiği, eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır. Vatan sevgisini tüm değerlerin üstünde tutarak bağımsızlığından taviz vermeyen Türk Milleti, dünya üzerindeki varlığını, sahip olduğu vatan sevgisi ve hürriyet özlemine borçludur.

          Geçmişini, tarihini, kültürünü bilen özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkında sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919’da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreler ile Kuruluş Savaşı’nı ona inanan milleti ile birlikte sürdürmüş, kazanılan bu zaferlerin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için 

          Gençlere olan güveni sebebiyle bu günü gençlerimize armağan etmiştir.19 Mayıs, gençlik; gençlik, gelecek demektir.

          Sevgili gençler; Siz, Türk’e istiklâl aşkını veren “Ya İstiklâl, ya ölüm diyen Nene Hatunların, Antepli Şahinlerin Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Siz, tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Fatihlerin Kanunilerin soyundansınız.

          Sevgili Gençler, aziz şehitlerimizin canları pahasına savundukları bu vatan üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği, bu istiklâl şuuruyla yetişen sizlere emanet edildi. Sizlerin en iyi şekilde yetişmeniz, çağın gerekleri doğrultusunda nitelikli bir eğitim almanız devlet ve millet olarak en önemli amacımızdır. Birlik ve beraberlik için bu topraklara ve tarihimize duyduğumuz derin sevgi ve bağlılık, birlikte oluşturacağımız mutlu ve müreffeh geleceğe olan güvenimiz, milletçe bizi birbirimizi daha çok kenetleyecektir. Gençlerimizin emanetinde bulunan Cumhuriyetimizi geleceğe taşımak için özveriyle çalışacağına yürekten inanıyoruz. Bu anlamlı günü gençlerimize emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.

18-05-2018

 

BOZKURT MAH. CİN ALİ YOLU CAD. NO 1 İÇ KAPI NO 1 KESKİN / KIRIKKALE - 0.318.515.30.69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.