KIRIKKALE KESKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK “3 Aralık Dünya Engeliler Günü” İle İlgili Mesaj Yayınladı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK “3 Aralık Dünya Engeliler Günü” İle İlgili Mesaj Yayınladı

1992 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile 3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilmiş. Bu karar, 1993 yılı Mart ayında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun 1993/29 sayılı bildirisi ile 3 Aralık gününün tüm dünya da engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “tam ve diğer insanlara eşit ölçüde” sağlanması için çalışılması gereken bir gün olarak tüm dünyaya duyurulmuştur. Bu tarihten beri 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir.

Dünya Engelliler Günü, engelli vatandaşlarımızın da toplumun vazgeçilmez bir parçası olduklarının kendilerine hissettirilmesi, diğer temel kazanımların yanı sıra yaşam standartlarının da iyileştirilmesi bakımından önemli bir gündür.

Günün amacı, engelli olan insanları daha iyi anlamayı, engellilerin hakları konusunda farkındalığı artırmayı ve hayatın her alanına engelli insanları entegre etmenin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan faydalarının farkında olmayı teşvik etmektir.

Engelli bireyler, günlük yaşamda karşılaştıkları her türlü engeli aşmak için bütün güçleriyle çalışırken, toplumunda kendisinden kaynaklanan her türlü engeli fark etmesi ve bu engelleri ortadan kaldırmak için gerekli toplumsal hareketi başlatması gerekmektedir.

Engellilerin yaşadıkları sorunlar; yalnızca engellileri ve ailelerini değil toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, teşhisten yetiştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur. Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın hakları, bu hakların korunarak, toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan yaşamlarını sürdürebilmeleri Anayasamız ve Devletimizin teminatı altındadır.

Devletimiz, engellilerin soysal hayata katılımlarını sağlamak için hızlı ve yoğun çalışmalar yürütmektedir. Devletimiz bu kapsamda engelli çocukların eğitimleri, tedavileri için resmi ve özel kurumların açılmasına destek olmakta, ağır engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları ortamlarda yakınları tarafından bakılmaları için bakım ücreti ödenmekte, sosyal güvencesi olmaya engelli vatandaşlarımıza da aylık bağlamaktadır. Ayrıca engelli vatandaşlarımıza özel sektörde ve kamu kurumlarında iş imkânı veren düzenlemeler gerçekleştirilmiştir.

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarına öncülük etmek amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu bilinçle bizlerde Keskin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile ortak yürütülecek “KOPSOGEP Engelli ve Dezavantajlı Kişilere Yönelik Resim ve Müzik Atölyesi Oluşturulması Projesi”ni hazırlanmış olup geçen ayda protokolü imzalanmıştır.

Bu projeyle; Keskin’de dezavantajlı durumdaki yaşlı, kadın ve engelli bireylerin birçoğu sosyal hayatın dışında kalmakta, eve hapsolmuş ve hayata küsmüş bir şekilde yaşamlarına devam etmektedirler. Bu kişilerin toplumla kaynaşmaları, umutsuzluklarını bir kenara bırakmaları, kendilerine güvenlerini yeniden kazanmaları, kendilerini değerli hissetmeleri amacıyla hazırlanmıştır.

İş ve eğitim hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta daha aktif bir yaşam sürmeleri en doğal hakları olan engelli vatandaşlarımızın daima yanlarında ve desteğinde de olduğumuzu belirterek Dünya Engelliler Günü’nde, engellerin kaldırıldığı bir dünya için herkesin daha çok gayret göstermesini temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Her sağlıklı insanın da engelli adayı olduğu gerçeğinin unutulmaması temennisiyle, tüm engelli vatandaşlarımıza aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

05-12-201805-12-201805-12-201805-12-2018

Bozkurt Mahallesi Cinali Yolu Cad. No1 Keskin/KIRIKKALE - 0.318.515.30.69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.