KIRIKKALE KESKİN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Keskin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda Gerçekleştirildi

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı Keskin Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Konferans Salonunda Gerçekleştirildi

24 Kasım Öğretmenler Günü programı kapsamında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz himayelerinde Keskin İmam Hatip Ortaokulu / Anadolu İmam Hatip Lisesi organizasyonuyla 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Programı düzenlendi.

Keskin Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen programa Belediye Başkanı Dede Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan KÖKREK, İlçe Emniyet Müdürü Kadir Burak YÖRÜBULUT, İlçe Müftüsü Selami AYKUL, İlçe Jandarma Komutanı Vekili Mustafa ERDEMİR, Şube Müdürlerimiz Nafiz Arafat TANIT, Hüseyin KILIÇDAĞI ve Erol İTİŞGEN, Siyasi Parti Temsilcileri, daire amirleri, müdürlüğümüze bağlı okul müdürleri, müdür yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Program Keskin Belediye Başkanı Dede YILDIRIM’ın süpriziyle başladı. Keskin Belediyesi tarafından öğretmenler günü münasebetiyle hazırlatılan karanfiller Belediye Başkanımız Dede YILDIRIM ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK tarafından törene katılan idarecilerimize, öğretmenlerimize, protokolün değerli üyelerine ve velilere dağıtıldı. Karanfil dağıtımın ardından görevi başında şehit düşen ve ebediyete intikal eden öğretmenlerimiz için Keskin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci tarafından Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu. Daha sonra saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Keskin Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Haluk ÖZDEMİR tarafından Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK’un Kutlama Mesajı okundu.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşma İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK tarafından yapıldı. “Öncelikle, medeniyet davamızın en yılmaz neferleri olan değerli meslektaşlarımın Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Öğretmenler Günü olarak kutladığımız bu günde; sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. Hepiniz hoş geldiniz.” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: 

“Öğretmenlerimizin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilinci uyandırmak amacıyla, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bundan 90 yıl önce Millet Mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım 1928 günü, 1981 yılından beri öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Değerli Meslektaşlarım,

Öğretmenlik, ilk insan ve peygamber Hz. Adem’den son peygamber Hz. Muhammed’e kadar gelmiş insanlığın en eski, en kutsal mesleğidir; peygamberlik mesleğidir. Öğretmenler bilgiye giden yolda milletin rehberidir.

Hz. Ali, bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum demiştir. Harfle anlatılan ilimdir, irfandır. İstiklâl mücadelesi ilk harfin okunmasıyla başlamış, medeniyet toprağına serpilen tohumlar ilk harfin öğrenilmesiyle yeşermiştir.

Her güzelde, her iyi de öğretmenin payı vardır. Öğretmen geceye karşı gündüz, karanlığa karşı aydınlıktır.

Yıllardan beri suyun, yolun, elektriğin gitmediği yere öğretmenler gitmiştir. Öğretmenler, sadece körpe beyinlerin ellerinden tutmakla kalmamış, ücra yurt köşelerinde insanımızla sevinmiş, onlarla ağlamıştır.  Öğretmenliğin sabır isteyen, emek isteyen bir meslek olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Sadece okulda değil, hayatın her safhasında örnek davranışlar sergileyen erdemli kişilerin mesleğidir öğretmenlik. Öğretmenlik ideali olanların mesleğidir.

 Vatanını, milletini, bayrağını ve devletini canından çok sevmektir öğretmenlik.

Hayatlarının baharında, bir gül bahçesine girer gibi kara toprağa giren şehit öğretmenlerimiz Necmettin YILMAZ, Aybüke YALÇIN gibi hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmektir, öğretmenlik.

Öğretmenlik avucumuza bırakılan tohumları yaz mevsiminde sıcaktan, kış mevsiminde soğuktan korumaktır, yeşertmektir. Hassastır, savunmasızdır bu tohumlar. Ne güneşe hasret kalacaklar, ne de güneşte kavrulacaklar. Bilgiyle sulanacak, sevgiyle korunacaklar.

Bu tohumlar, öğretmenlerimizin gölgesinde büyüyecek, kök salacaklardır. Kültürümüz, değerlerimiz bu tohumlar sayesinde geleceğe aktarılacaktır.

Bizim tarihimizde, kültürümüzde, dinimizde, örfümüzde ve adetimizde öğretmenin yeri hep baş üstündedir, baş tacıdır.

Zira çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet İstanbul’a girdiğinde, kendisine atılan gülleri görünce “Fatih benim, ama güller onadır.” Diyerek hocası Akşemsettin’i gösterirken hocasını yüceltmiştir.

Yavuz Sultan Selim ise, Mısır seferinden dönerken, devrin büyük ilim adamlarından olan hocası Kemal Paşazade’nin atının ayağından kaftanına sıçrayan çamur için; “Alimlerin atının ayağından sıçrayan çamur, bizim için kıymetlidir. Ben öldüğüm zaman bu kaftanımı, sandukamın üzerine örtersiniz.” diyerek vasiyette bulunarak hocasına saygısını ve minnetini de bir nevi gözler önüne sermiştir.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlere yönelik yapmış olduğu bir konuşmada onlardan fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetişmelerini istemiştir. Eğitim konusuna o kadar önem vermiştir ki, bir yandan Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması için büyük çaba harcarken bir yandan da çağdaş bir eğitim sitemi üzerinde araştırmalarını sürdürmüştür. Bunun en önemli delili, Kurtuluş Savaşı’nın zor günlerinde 16 Temmuz 1921 tarihinde Ankara’da Maarif Kongresi’ni toplaması ve cepheden gelerek kongrenin açılışına katılmasıdır.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” sözünde de ifade ettiği gibi sizler sadece bugünün değil, geleceğinde mimarısınız. Bu itibarla mesuliyetimizin bilincinde olarak üreten, sorgulayan, bilim ve teknolojide geleceğe yön veren, köklerine ve değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek en büyük hedefimizdir. Bu hedefimize de ancak ve ancak eğitim anlayışımızın en önemli unsuru olarak gördüğümüz siz değerli öğretmenlerle ulaşabileceğimize inanıyoruz.

Bu düşüncelerle memleketimize üstün hizmetleri geçmiş emekli öğretmenlerimize sağlık ve huzur dolu günler diliyor, ebediyete intikal etmiş ve görevi başında şehit olan öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.

Nesillerimizin yetişmesi için özveriyle çalışan geçmişimizin öğreticisi, istikbalimizin mimarı ve insanlık âleminin kandilleri tüm değerli öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü bir kez daha en içten dileklerimle kutluyor, tüm öğretmen ve öğrencilerimize en derin sevgi ve selamlarımı sunuyorum. Hoş çakalın.” diyerek sözlerini tamamlamıştır. 

Programda Belediye Başkanımız Dede YILDIRIM selamlama konuşması yapmıştır. Belediye Başkanımız görev başında şehit düşen ve vefat eden tüm öğretmenlere Allah’tan rahmet dileyerek ve uzun yıllar boyunca fedakârca çalışıp emekli olmuş öğretmenlere ise sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir ömür temenni ederek başladığı selamlama konuşmasında; “Geleceğimizin teminatı, istiklâlimizin ve istikbalimizin güvencesi olan evlatlarımızı yetiştiren siz değerli ve kıymetli öğretmenlerimize en kalbi şükran ve minnetlerimi sunuyorum. Hepinizden Allah razı olsun. Öğretmenlerimiz sadece bugüne mahsus saygı gösterilmesi gereken değil, ömrümüzün her anında hürmetle, muhabbetle saygı gösterilmesi gereken varlıklar, kıymetlimizdir. O yüzden ömrümüz boyunca sizlere minnettarız, Allah sizlere sağlıklı uzun ömürler versin.” dedi. 

Programda en tecrübeli öğretmenler adına İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mehmet DUYMAZ bir konuşma yaptı.Uzun yıllardır öğretmenlik yaptığını ve bu konuşmanın meslek hayatının en zor görevi olduğunu dile getiren değerli hocamız konuşmasında şunları söyledi:

“İnsan, dünyaya gelişinden ölümüne kadar her an yeni şeyler öğrenir.

Annesi, babası ve çevresinden öğrendikleri onun davranışını düzene sokar.

Okul çağına gelince öğretmeninden aldığı bilgilerle donanır. Bu bilgilerin ışığında kendisini yetiştirip geliştirir.

İnsanı eğiten, bilgiyle donatıp topluma kazandıran öğretmendir. Bu bakımdan öğretmenlik dünyanın en şerefli mesleğidir.

Öğretmenlik mesleğine “Peygamberlik” mesleği de denir.

Evet onlar bu ülkenin geleceği,

Onlar bu ülkenin yarınları,

Onlar bu ülkenin sevgi, saygı ve merhamet elçileridir.

Onlar, bu ülkede seksen milyon insanın hasretle beklediği birlik beraberliğidir.

Onlar, bu ülkenin ahlak önderleri, davranış rehberledir. 

Sevgili öğrenciler siz, sizlerden önceki mezun olan arkadaşlarınızdan devraldığınız bayrağı daha ileriye götürmenin çabası içinde olmalısınız. Sizden en büyük isteğimiz budur.

Öğretmen, öğrenci diliyle şöyle tarif edilir:

Ana değil ana gibi,

Baba değil baba gibi,

Öğretmenim bende sevgin

Can içinde can gibi…” dizelerini söyleyerek konuşmasını bitirmiştir.

Konuşmasından sonra kendisi yerini almadan duygusal anların yaşanmasına sebep olan Keskin İmam Hatip Ortaokulu / Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı, değerli hocamızın hayatından kesitlerin ve sonunda şu anda görev yaptığı İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ki öğrencilerin Öğretmenler Gününü kutladıkları mesajların yer aldığı sinevizyon gösterisi yapılmıştır. Sinevizyon gösterinden sonra değerli hocamıza Keskin İmam Hatip Ortaokulu / Anadolu İmam Hatip Lisesi idaresi tarafından hazırlanan hediye İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK tarafından takdim edilmiştir.

Mehmet Hocamızın yerini almasından sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında müdürlüğümüze bağlı ortaokullar arasında yapılan şiir yarışmasında birinci olan şiir Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi Sudenur GEÇER tarafından okunmuştur.

Programa damga vuran ve yine duygusal anların hat safhaya çıktığı Şehit Öğretmenlerle ilgili sunum gösterilmiştir. Şehit öğretmenlerle ilgili sunum yapılırken Keskin İmam Hatip Ortaokulu / Anadolu İmam Hatip Lisesi müzik öğretmeni tarafından “Magosa Limanı” şarkısı seslendirilmiştir.

Program Keskin İmam Hatip Ortaokulu / Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmenlerinin “Dünyanın Bütün Çiçekleri” adlı şiiri okuması ve ardından öğrencilerinin “Öğretmenim” şiiri okudukları gösteri, Keskin İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin piyes gösterisi,  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında müdürlüğümüze bağlı liseler arasında yapılan kompozisyon yarışmasında birinci olan kompozisyonun İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Elif BOZOĞLU tarafından okunması ile devam etmiştir.

Programın sonlarına doğru ödül törenine geçilmiştir. İlk olarak Keskin’de çeşitli kademelerde görev yapmış olan ve en son Vakıfbank Gaffar Okkan Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinden 2018 yılından emekli olan Özden ARICA’ya plaket ve hizmet şeref belgesi Keskin Belediye Başkanımız Dede YILDIRIM ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hasan KÖKREK tarafından birlikte verilmiştir. Sonra “Öğretmen” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize protokolün değerli üyeleri tarafından hediyeleri takdim edilmiştir.

Ödül töreninin ardından Keskin İmam Hatip Ortaokulu / Anadolu İmam Hatip Lisesi müzik öğretmenin hazırladığı koro tarafından türkülerin seslendirilmesi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle program sona ermiştir.

04-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-2018

 

Bozkurt Mahallesi Cinali Yolu Cad. No1 Keskin/KIRIKKALE - 0.318.515.30.69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.